[responsive_menu]

Psychoterapia integracyjna – czym jest i na czym polega? Dla kogo jest terapia integracyjna?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Psychoterapia to metoda lecząca zaburzenia psychiczne oraz podnosząca jakość życia. Wyodrębnia się kilka głównych nurtów psychoterapeutycznych, które różnią się między sobą spojrzeniem na ludzką psychikę, a często także metodami i narzędziami pracy. Niektórzy jednak twierdzą, że terapia powinna być bardziej elastyczna i czerpać z różnych metod. Na tym założeniu wyrosła psychoterapia integracyjna.

Co to jest terapia integracyjna?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Psychoterapia integracyjna to nurt, który próbuje integrować ze sobą poszczególne rodzaje psychoterapii. Wszystko po to, aby terapeuta mógł w sposób indywidualny podchodzić do klienta, swobodnie dopasowując do niego konkretne metody i techniki terapeutyczne. Zwolennicy psychoterapii integracyjnej zwracają uwagę, że poszczególne nurty terapii są sztywne, a żaden z nich w pełni nie tłumaczy przyczyn problemów psychicznych. Na ludzką psychikę najlepiej patrzeć jest z wielu perspektyw, dobrze mieć także szeroki wybór technik i narzędzi. Zwolennicy konkretnych nurtów terapeutycznych wyrażają z kolei obawę, że trudno jest jednej osobie swobodnie poruszać się w tak wielu zagadnieniach teoretycznych i dobierać za każdym razem do klienta odpowiednie techniki.

Jak powstała terapia integracyjna?

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Terapia integracyjna stała się oficjalnie metodą psychoterapii wraz z powstaniem w 1983 roku w Stanach Zjednoczonych Towarzystwa Eksploracji Integracji Psychoterapii. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie było prób połączenia ze sobą różnych nurtów. Na początku XX wieku niemiecki psychiatra i psycholog Arthur Kronfield postulował, aby procedury i metody terapeutyczne dopasowywać indywidualnie do charakteru chorego oraz jego zaburzeń i objawów. Ten sposób myślenia nazywany był psychagogiką, termin stracił jednak na popularności w latach 70. i 80. XX wieku.

Zapamiętaj:

Psychoterapia integracyjna to nurt, który próbuje integrować ze sobą poszczególne rodzaje psychoterapii.

Na czym polega terapia integracyjna?

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Psychoterapia integracyjna wymaga ogromnej wiedzy, pozwala jednocześnie na swobodny i indywidualny dobór metod do konkretnego klienta. Terapia może być prowadzona na różny sposób.

  • Podejście asymilatywne zakłada wierność jednej z teorii, jednocześnie pozwalając na stosowanie metod z innych nurtów.
  • Integracja teoretyczna polega na syntezie kilku teorii, co pozwala lepiej zrozumieć problem klienta.
  • Podejście eklektyczne skupia się na problemie klienta i wyborze odpowiednich technik, które pomogą go rozwiązać.
  • Integracja przez czynniki wspólne polega na określeniu czynników, które zwiększają skuteczność terapii niezależnie od stosowanego podejścia. Należą do nich m.in. relacja terapeutyczna, wsparcie ze strony terapeuty, możliwość odreagowania emocji. Przed rozpoczęciem terapii należy określić jej cel oraz częstotliwość spotkań. Najczęściej jest to jedna sesja (50 min), raz w tygodniu.

Dla kogo jest terapia integracyjna?

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Ponieważ psychoterapia integracyjna czerpie z różnych nurtów i cechuje się dużą elastycznością, jest tak naprawdę dla każdego. Zakłada się, że terapeuta potrafi w sposób swobodny podejść do każdego klienta, czerpiąc z bogactwa różnych teorii i metod. Nurt jest idealną propozycją dla osób, które chcą podjąć się psychoterapii, ale nie są w stanie określić, które z podejść im odpowiada. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tym samym terapia nie będzie odbywać się wraz z góry założonym schematem, a terapeuta będzie dopasowywał swój styl pracy do klienta.

Czy wiesz że:

terapeuci przygotowani do pracy w konkretnym nurcie, coraz częściej doszkalają się także z zakresu innych nurtów i stosowanych przez nich narzędzi?

Czy terapia integracyjna jest skuteczna?

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Wybierając nurt terapeutyczny, warto mieć na uwadze, że badania nie wyróżniają jednego, najskuteczniejszego podejścia. O sukcesie terapii w mniejszym stopniu decyduje teoria czy zastosowanie metody, a w większym relacja terapeutyczna. Najważniejsze więc jest to, aby klient czuł się w trakcie spotkań z terapeutą bezpiecznie. Terapia integracyjna jak najbardziej może być skuteczna, jeśli klient swobodnie dzieli się w jej trakcie swoimi myślami oraz uczuciami. Terapia integracyjna zakłada, że pracując z klientem, warto czerpać z różnych podejść i metod. Wymaga to dużych horyzontów i wiedzy. Najważniejsza jest jednak empatia oraz zaufanie, które pozwalają na budowanie uzdrawiającej więzi między klientem a terapeutą.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Psychoterapia integracyjna – czym jest i na czym polega? Dla kogo jest terapia integracyjna?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1.Cherry K., What Is Integrative Therapy?, [w:] Verywell Mind [online]. Dostępny w Internecie: https://verywellmind.com/integrative-therapy-definition-types-techniques-and-efficacy-5201904 (21.10.2021).2.Jędrasik-Styła M., Styła R., Psychoterapia integracyjna: podejście eklektyczne, asymilatywne, integracji oraz czynniki wspólne, [w:] Psychoterapia (2) 149, 2009, s.5-16. Dostępny w Internecie: https://www.psychoterapiaptp.pl/uploads/PT2009n2s5JedrasikStyla.pdf (21.10.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.