Rwa kulszowa w ciąży – objawy, leczenie, ćwiczenia. Rwa kulszowa w ciąży a poród – MedoVita.pl
[responsive_menu]

Rwa kulszowa w ciąży – objawy, leczenie, ćwiczenia. Rwa kulszowa w ciąży a poród

Autor: Agnieszka Wal
rwa kulszowa w ciąży przyczyny objawy leczenie

Rwa kulszowa to ostry, przeszywający ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda, podudzie aż do stopy. Ból występuje w okolicy nerwu kulszowego – największego nerwu w ciele człowieka. Bardzo wiele kobiet zmaga się z rwą kulszową w ciąży. Czym jest spowodowana i jak sobie z nią radzić?

Rwa kulszowa w ciąży nie różni się niczym w porównaniu z rwą kulszową u kobiet nie będących w ciąży. Spowodowana jest uciskiem lub podrażnieniem korzeni nerwowych przez zwyrodniały krążek międzykręgowy. Przyczyną rwy kulszowej może być dyskopatia tego odcinka kręgosłupa, stan zapalny, choroby zakaźne, cukrzyca lub nawet nowotwór. Należy zaznaczyć, że ciąża nie jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko dolegliwości związanych z rwą kulszową, nie jest ona odczuwalna na skutek ucisku rozwijającego i rosnącego płodu na nerw kulszowy.

Objawy rwy kulszowej

Gładka skóra na dłużej - jak to możesz osiągnąć?Dowiedz się więcej >

Do najbardziej charakterystycznych objawów rwy kulszowej należą:

  • promieniujący ból zaczynający się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, przebiegający przez pośladki, biodra, uda z tylnej strony, aż po łydkę i stopę;
  • bólowe ograniczenie ruchomości tego odcinka oraz pojawienie się odruchowego skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym;
  • objaw Lasègue’a- dana osoba nie jest w stanie podnieść nogi do góry z pozycji leżącej ze względu na odczuwany ból;
  • uczucie mrowienia, drętwienia i pieczenia w nogach;
  • dolegliwości bólowe występują zwykle tylko po jednej stronie tułowia.

Leczenie rwy kulszowej

Jak zadbać o naturalny sen, łatwiejsze zasypianie i dobre samopoczucie?Dowiedz się więcej >

Problemem leczenia rwy kulszowej w ciąży jest włączenie wielu silnych leków przeciwbólowych. Powszechnie uznawanym za bezpiecznym w ciąży jest Paracetamol, jednak ma on ograniczone działanie.

Bezpiecznym sposobem jest wykonywanie ciepłych lub zimnych okładów w bolącej okolicy, przyjęcie odpowiedniej pozycji – najlepsza pozycja leżąca z nogami uniesionymi do góry, tak by kolana były zgięte pod kątem 90 stopni.

Doskonałym sposobem jest zastosowanie specjalnego pasa ciążowego, który wzmocni mięśnie i odciąży kręgosłup. Można zastosować delikatne masaże, czy ćwiczenia rozciągające mięśnie. W tym celu najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który dobierze indywidualny zestaw ćwiczeń. Zaleca się zrezygnowanie z butów na wysokim obcasie oraz unikanie podnoszenia ciężarów.

Rwa kulszowa a poród naturalny

Zobacz każdy detal na nowym telewizorze LG OLEDDowiedz się więcej >

Rwa kulszowa może stanowić wskazanie do wykonania cięcia cesarskiego, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej duże zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Decyzja o sposobie porodu podejmowana jest zawsze indywidualnie przez lekarza prowadzącego ciążę, po uwzględnieniu stanu zdrowia matki oraz płodu.

W przypadku porodu naturalnego bardziej wskazany od pozycji leżącej jest poród w wodzie lub w pozycji kucznej.

Rwa kulszowa w ciąży potrafi boleśnie dać się we znaki. Niestety ból może, ale nie musi, utrzymywać się do samego końca ciąży. Nie należy ignorować objawów, a udać się do lekarza. Warto zastanowić się sposobem ukończenia ciąży oraz skonsultować z fizjoterapeutą, który za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz przyrządów pomoże ulżyć w bólu.

Chcesz ułatwić sobie przygotowywanie posiłków?
Poznaj Ovi >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Rwa kulszowa w ciąży – objawy, leczenie, ćwiczenia. Rwa kulszowa w ciąży a poród

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.