[responsive_menu]

Siatka centylowa – dla płodu, noworodków i wcześniaków

Autor: Agnieszka Wal

Siatki centylowe, choć brzmią skomplikowanie, to nic innego jak graficzne odwzorowanie fizycznego rozwoju dziecka w postaci wykresów. Umożliwiają one ocenę czy wzrost i waga są proporcjonalne do wieku oraz to, jak dziecko wypada na tle swoich rówieśników. Jest to bardzo proste, czytelne narzędzie. Parametry dziecka zależą od wielu czynników, a dzieci w tym samym wieku mogą się od siebie różnić.

Siatka centylowa – dla płodu, noworodków i wcześniaków

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Wyróżniamy różne rodzaje siatek centylowych – wg. płci, wagi, wzrostu dziecka oraz siatki określające BMI. Dla wcześniaków do 3. roku życia również są specjalne siatki centylowe, wg. wieku ciążowego (przed 32. tc oraz pomiędzy 32-37. tc), masy, długości ciała czy obwodu głowy zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Należy pamiętać, że są różne siatki dla dzieci karmionych piersią oraz mlekiem modyfikowanym. Istnieją również siatki centylowe dla płodów, które pomagają oszacować wagę dziecka w I trymestrze ciąży w danym dniu, a w II i III trymestrze w danym tygodniu ciąży.

Jak odczytywać siatki centylowe?

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >

Centyl jest jednostką statystyczną, która mówi o tym, jak wygląda wynik konkretnego pomiaru w odniesieniu do całej grupy. Dziecko może znajdować się na 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97 centylu. W interpretacji siatek wyróżniamy dwa rodzaje normy – wąską (10–90 centyl) i szeroką (3–97 centyl). Po podaniu wszystkich danych takich jak: płeć, wiek, wzrost i waga dziecka otrzymujemy wykres z zaznaczonym punktem, w którym wypadł wynik.

I tak na przykład w zależności od tego, jakiego parametru dotyczy wykres:

Dziecko znajduje się na 25 centylu, oznacza to, że w jego grupie wiekowej 25% dzieci jest niższych lub mniej waży.

Jeśli dziecko znajduje się poniżej 3. lub powyżej 97. centyla zaleca się konsultację z pediatrą. Oznacza to bowiem, że któryś z parametrów jest za wysoki lub za niski. Dzieci małe i szczupłe powinno się przebadać w kierunku zaburzeń metabolicznych, alergii, chorób układu pokarmowego, krążenia, moczowego, dzieci duże natomiast w kierunku zaburzeń metabolicznych, zwłaszcza cukrzycy i tarczycy. Jeśli dziecko znajduje się między 3–10 lub 90–97 centylem należy je obserwować. Nie zaszkodzi również konsultacja pediatryczyna.

Oprócz samych punktów wyróżniamy również kanały centylowe, które także oceniają szybkość wzrostu i przybierania na wadze dziecka. Po nałożeniu poprzednich pomiarów powstaje, tzw. krzywa rozwoju. Pomiary powinny znajdować się w tym samym kanale centylowym.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Pomiar poza normą, czyli poniżej 3. i powyżej 97. centyla
  • Jeśli między masą ciała dziecka, a jego wzrostem jest różnica 2 kanałów centylowych
  • Jeśli wykres kolejnych pomiarów zmienia się o 2 kanały centylowe

Zanim z góry ocenimy, że dziecko jest za niskie, za wysokie, za chude lub za grube powinno się sprawdzić, czy aby pomiary naniesione są na właściwe siatki centylowe – zwykle obawy okazują się być bezzasadne, a wyniki w normie. Jeżeli siatki są właściwie dobrane, a wyniki nadal poza normą, należy wybrać się do pediatry.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Kiedy potrzebna jest wizyta u pediatry?

Jeśli dziecko znajduje się poniżej 3. lub powyżej 97. centyla zaleca się konsultację z pediatrą

Jak powinno przybierać niemowlę?

Każde dziecko jest inne. To normalne, że w jednym miesiącu może wcale nie urosnąć, a w następnym nagle „podskoczy” o 2 cm.

Siatki centylowe dla wcześniaków

Siatki centylowe dla wcześniaków uwzględniają inne normy dla wagi, wzrostu, proporcji ciała oraz tempa rozwoju maluchów, które przyszły na świat z niską masą urodzeniową

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 8, średnia: 2,50
Siatka centylowa – dla płodu, noworodków i wcześniaków

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. WHO Multicentre Growth Reference Study Group, WHO Child Growth Standards based on length/height, weight and age. Acta Paediatr Suppl., 2006, 4, 450; 76-85. 2. Dembiński Ł., Niedobory masy ciała w praktyce pediatrycznej. Forum Pediatrii Praktycznej, 2015, 5; 18-25. 3. Kułaga Z., Litwin M., Tkaczyk M. i wsp.: The height-, weight-, and BMI-for age of Polish school-aged children and adolescents relative to international and local growth references. BMC Public Health, 2010; 10 (109): 1–7. 4. Barstow C., rerucha C., Evaluation of short and tall stature in children, American Family Physician, 2015; 92 (1): 43–50. 5. Golden N.H., Schneider M., Wood C., Preventing Obesity and Eating Disorders in Adolescents, Pediatrics 2016; 138 (3).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.