Węzły chłonne są swoistym filtrem krwi krążącej w naszym ciele – oczyszczają ją z toksyn i drobnoustrojów, a ponadto biorą udział w wytwarzaniu przeciwciał. Powiększenie węzłów chłonnych jest często pierwszym objawem mówiącym o tym, że organizm funkcjonuje nie tak, jak powinien. Co robić w przypadku zachorowania na tego typu schorzenie?
Objawy zapalenia węzłów chłonnych
Zapalenie węzłów chłonnych objawia się przede wszystkim ich powiększeniem (limfadenopatia) oraz bolesnością. Stanem zapalnym może być objęty pojedynczy węzeł chłonny lub cała ich grupa (również jednocześnie w różnych miejscach ciała). W badaniu fizykalnym powiększone węzły chłonne są miękkie, swobodnie przesuwalne i powiększają swój rozmiar w zależności od stopnia zaawansowania infekcji – mogą osiągnąć nawet wielkość orzecha włoskiego. Powiększenie węzłów chłonnych objętych zapaleniem wynika ze zwiększonego przepływu przez nie krwi oraz intensywnej produkcji komórek odpornościowych (limfocytów i makrofagów). Skóra w okolicy zapalenia jest napięta i zaczerwieniona, często występują także objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, silne pocenie się, osłabienie organizmu. Pacjent z zapaleniem węzłów chłonnych ma trudności w oddychaniu i przełykaniu, może również wystąpić sztywność karku.
Czy wiesz że: gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych częściej dotyka mężczyzn niż kobiety?
Nie powiększone węzły chłonne mają średnicę kilku milimetrów. W przebiegu większości infekcji węzły chłonne powiększają się do rozmiaru 1–1,5 cm, są bolesne, miękkie i łatwo przesuwalne. Taki stan rzeczy jest typowy dla przebiegu infekcji i trwa zazwyczaj kilkanaście dni. Jeśli węzły chłonne są mocno powiększone (2 cm i więcej), ale nie bolą i są trudno przesuwalne, a dodatkowo pacjent szybko chudnie i jest mocno osłabiony, może to oznaczać rozwój poważniejszej choroby, w tym także nowotworowej.
Leczenie zapalenia węzłów chłonnych
Zapalenie węzłów chłonnych leczy się przyczynowo, tzn. należy zdiagnozować i wyleczyć chorobę, która zapalenie wywołała. Przyczynami zapalenia węzłów chłonnych mogą być:
- infekcje wirusowe (mononukleoza, ospa wietrzna, odra, zakażenie wirusem HIV),
- infekcje bakteryjne (najczęściej gronkowcowe, paciorkowcowe; również nieleczone choroby przyzębia mogą powodować powiększenie węzłów chłonnych),
- infekcje grzybicze (histoplazmoza, blastomykoza),
- infekcje pierwotniakowe (toksoplazmoza) i pasożytnicze (wszawica),
- nowotwory,
- sarkoidoza,
- choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów).
Zapamiętaj: Jeśli zaobserwowałeś u siebie powiększone węzły chłonne - udaj się koniecznie do lekarza!
Ponadto można zastosować dodatkowe leki, które złagodzą objawy bólowe oraz stan zapalny, np. kwas acetylosalicylowy. Pomocne może być także przykładanie zimnych, wilgotnych okładów na obrzęknięte okolice. W przypadku zaawansowanej choroby i stwierdzenia ropni, niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Powiększone węzły chłonne są sygnałem alarmowym, który informuje nas o infekcji naszego organizmu lub rozwoju poważniejszej choroby. Badanie fizykalne przeprowadzone przez lekarza pozwoli ocenić stopień powiększenia węzłów chłonnych oraz konieczność wprowadzenia ewentualnego leczenia lub dalszej diagnostyki.