[responsive_menu]

Ziemia okrzemkowa – właściwości, zastosowanie i korzyści zdrowotne

Okrzemki stanowią zróżnicowaną grupę glonów (Algae). Szacuje się, iż na świecie istnieje około 100 tysięcy gatunków. Dzięki ich specyficznej budowie i cechom fizjologicznym w nauce gospodarce i ekologii pełnią wyjątkową rolę [1].

Zasiedlają różne typy ekosystemów. Bytują  zarówno w bardzo niskich temperaturach, jak i w klimacie gorącym. Okrzemki można spotkać w jaskiniach i lodowcach morskich, a także w gorących jeziorach czy w kopalniach na różnych szerokościach geograficznych.

Okrzemki zyskały swoją popularność głównie dzięki trwałym pancerzykom krzemionkowym, które posiadają. Gatunki zawierające tego rodzaju elementy ochronne, w przeważającej mierze bytują w kopalniach. Występują w nich w formie diatomitów, zwanych potocznie ziemią okrzemkową [2].

Ziemia okrzemkowa

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Diatomit inaczej znany jako ziemia okrzemkowa jest niezwykle cennym surowcem, wykorzystywanym na dużą skalę w przemyśle spożywczym, chemicznym, jak i budowlanym. Co ciekawe 1 cm3 diatomitu zawiera około 2,5 miliarda skorupek okrzemek. Barwa glonów jest uwarunkowana ilością zanieczyszczeń oraz rodzajem pierwiastków, które się w nich znajdują.  

Ziemia okrzemkowa – zastosowanie

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Głównym zastosowaniem ziemi okrzemkowej jest oczyszczanie i filtracja napojów alkoholowych tj. piwo czy wino. Ponadto diatomit używany jest także do produkcji farb i lakierów. Dzięki temu, iż stanowi doskonały izolator termiczny, wykorzystuje się go do otrzymywania cegieł czy cementu. Co ciekawe ziemia okrzemkowa odgrywa także istotną rolę w produkcji dynamitu czy polerowaniu diamentów. Popularność wśród konsumentów uwarunkowały zdolności owadobójcze ziemi okrzemkowej. W celu zwalczania szkodników i owadów używana jest w budynkach gospodarczych czy w mieszkaniach [1,24].

Nie sposób nie wspomnieć, że diatomit dzięki temu, iż zawiera dużą ilość krzemionki (ponad 90%), wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym. Powszechnie wiadomo, że krzem jest koniecznym mikroelementem do budowy i wzmacniania tkanek chrzęstnych, ścięgien, naczyń krwionośnych czy kości. Preparaty z zawartością ziemi okrzemkowej są najczęściej stosowane w celu uzupełnienia wspomnianego mikroskładnika w diecie. Głównym zadaniem preparatów  z dodatkiem krzemu jest wzmocnienie gęstości mineralnej kości (BMD). Suplementy te często reklamowane są przez producentów parafarmaceutyków jako czysty krzem. Niektóre wyniki badań potwierdzają ich skuteczność u kobiet przed okresem menopauzy, zaś inni eksperci sugerują dalsze obserwacje w celu określenia szczegółowych zaleceń. Warto wspomnieć jednak, iż nie odnajdziemy danych naukowych potwierdzających zasadność suplementacji krzemu w postaci ziemi okrzemkowej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest uzupełnianie pierwiastka dostarczając go wraz dietą [5]. Głównymi źródłami  krzemu są warzywa, owoce (m.in. zielony groszek, banany, truskawki), skrzyp polny i zboża. Ponadto wysoką zawartością krzemu szczycą się także niektóre wody wysokozmineralizowane [6].

Przez wielu konsumentów ziemia okrzemkowa stosowana jest w celu poprawy parametrów lipidowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż niestety nie posiadamy literatury naukowej potwierdzającej takie działanie diatomitu. Przeglądając badania można jednak odnaleźć analizę, w której zbadano potencjalny wpływ ziemi okrzemkowej na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. W ciągu 12. tygodni u 19 zdrowych osób z umiarkowaną hipercholesterolemią monitorowane było stężenie lipidów w surowicy. Uczestnikom podawano doustnie 250 mg ziemi okrzemkowej, trzy razy dziennie. Według badania spożycie ziemi okrzemkowej było związane z obniżeniem poziomu cholesterolu w surowicy. Jednakże nie warto wyciągać pochopnych wniosków, gdyż grupa kontrolna nie była dostatecznie duża. Ponadto autorzy podkreślają, iż konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić wyniki [3].

Ziemia okrzemkowa – preparaty

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Ziemia okrzemkowa, dzięki silnym właściwościom oczyszczającym i filtrującym, jest stosowana do produkcji preparatów kosmetycznych. Zawarty w ziemi okrzemkowej krzem jest składnikiem, który warunkuje zastosowanie jej także w przemyśle farmaceutycznym. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, iż nie posiadamy dowodów naukowych na to, iż istnieje potrzeba suplementacji krzemu w formie preparatów tj. np. ziemi okrzemkowej.

Co ciekawe w wielu źródłach można uzyskać informacje o dodatkowej zawartości szeregu składników mineralnych w diatomicie. Okazuje się, iż zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dostarczenie ich w naturalnej formie z produktów spożywczych, wkomponowanych w zbilansowaną dietę.

Wiele producentów zapewnia także, że ziemia okrzemkowa może wspomóc oczyszczanie organizmu z toksycznych metali ciężkich [5]. Niepokojący jest fakt, iż takiego działania nie możemy potwierdzić żadną literaturą naukową. Co ciekawe  niektóre badania wykazały, iż ziemia okrzemkowa może być skuteczna w usuwaniu pasożytów ze zwierząt domowych i gospodarczych [4].

Ziemia okrzemkowa – przeciwwskazania

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Ziemia okrzemkowa występuje w formie suplementów diety, które nie są zaliczane do przebadanych preparatów. Kuracja ziemią okrzemkową nie jest rekomendowanym sposobem leczenia przez środowisko medyczne. Niepodważalny jest również fakt, iż suplementacja krzemu w postaci preparatu nie zastąpi zróżnicowanej diety.

Producenci parafarmaceutyków zwykle umieszczają na etykiecie informację o skutkach ubocznych, jakie mogą nastąpić w wyniku suplementacji ziemią okrzemkową. Najczęstszymi objawami są m.in. opuchlizna, zaburzenia hormonalne, nieregularne miesiączki, zawroty głowy, nudności, ostre biegunki bądź przewlekłe wymioty. Zanim podejmiemy decyzję o dodatkowej suplementacji krzemu w postaci ziemi okrzemkowej, warto zastanowić się nad jej zasadnością.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.