[responsive_menu]

Alkohol a odchudzanie, czyli czy piwo tuczy?

W wielu dietach odchudzających możemy znaleźć zasadę: “nie pij alkoholu”, “ogranicz spożycie alkoholu” itp. Z czego to wynika? Czy alkohol jest kaloryczny? I czy rzeczywiście nie można pić napojów wysokoprocentowych podczas odchudzania?

Trawienie alkoholu

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Alkohol zaczyna rozkładać się już w żołądku, jednak metabolizowany jest w wątrobie (ze średnią szybkością około 10 g/h).W wątrobie jest przetwarzany za pomocą enzymu – dehydrogenazy alkoholowej do aldehydu octowego. Powstały aldehyd jest natomiast metabolizowany przez kolejny enzym – dehydrogenazę aldehydową – do kwasu octowego, z którego powstaje dwutlenek węgla i woda.

Wpływ alkoholu na organizm

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Alkohol może mieć negatywne skutki na organizm, zarówno te doraźne, jak i długofalowe. Alkohol etylowy jest substancją chemiczną aktywną biologicznie. Działa na układ nerwowy i powoduje zaburzenia zachowania, koncentracji czy zdolności do logicznego myślenia. Alkohol ma właściwości drażniące na przewód pokarmowy i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Zbyt duża ilość alkoholu może pogorszyć lub zatrzymać procesy trawienne. Duże ilości alkoholu podnoszą także ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Wysokie stężenie alkoholu we krwi może być przyczyną zaburzeń rytmu serca, które mogą być bardzo niebezpieczne.

Długotrwałe spożycie alkoholu może prowadzić do uzależnień i przewlekłych chorób takich jak np. marskość wątroby czy jej stłuszczenie. Może być również przyczyną nowotworów: raka przełyku, krtani czy gardła, Powoduje także zaburzenia libido u mężczyzn i problemy z miesiączkowaniem u kobiet.

Alkohol a odchudzanie

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !
Czy wiesz że:

aby osiągnąć i utrzymać zdrową wagę należy zrezygnować lub znacznie ograniczyć spożywanie alkoholu

1 ml czystego alkoholu etylowego zawiera ok. 7,1 kcal. Dla porównania – 1 g tłuszczu ma 9 kcal. Zawartość kilokalorii w poszczególnych trunkach jest różna i zależy od zawartości alkoholu etylowego, a także innych dodatków np. węglowodanów (cukru). Dla przykładu w winie wytrawnym jest tylko 1,5% cukru, a w słodkim nawet do 16%. Im więcej % w alkoholu, tym mniejsza kaloryczność. Każdy trunek wypijany jest w różnych objętościach, np. piwo zazwyczaj podaje się w 500 ml kuflu, kieliszek wina ma od 120-150 ml, a kieliszek wódki tylko 50 ml, dlatego nie ma sensu porównywać kaloryczności w 100 ml. Ważna również jest ilość – jedno piwo czy kieliszek wina, na pewno nie zrujnuje nam diety, ale już ich wielokrotność może znacznie podwyższyć dobową podaż kalorii, a tym samym może wpłynąć na wyższą masę ciała. Np. wypijając 3 piwa dostarczymy sobie ok. 750 kcal. Często dodajemy do niego sok – to już dodatkowe 20 kcal na każde 10 ml (zwykle dodaje się ok. 30 ml). Również sporządzając koktajle czy drinki możemy znacząco podbić wartość kaloryczną alkoholu. Zwykle dodaje się do nich soki czy napoje gazowane, słodkie likiery, syropy, owoce czy cukier.

Alkohol spożywany przed posiłkami lub z posiłkami zwykle zwiększa spożycie żywności. Pijąc alkohol zwykle sięgamy również po niezdrowe przekąski, takie jak chipsy czy fast foody.

Czy piwo tuczy?

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Zależy jakie i ile. Piwo jasne będzie miało mniej kalorii niż piwo ciemne czy smakowe. Piwo jasne w 500 ml ma 245 kcal i 19 g węglowodanów, ciemne – 340 kcal i 22,5 kcal, o smaku jabłkowym odpowiednio 270 kcal i 28 g cukru, czyli ponad 5 łyżeczek w jednej butelce! Nie ma co się dziwić skoro w jego składzie znajdziemy oprócz słodu jęczmiennego także cukier i karmel. Również sok dodawany do piwa prócz smaku dodaje zbędnych kalorii – łyżka soku to 20 kcal i 5,3 g cukru.

Ile piwo ma kalorii?

Kaloryczność piwa zależy zarówno od jego składu, zawartości alkoholu, a także od dodatków smakowych. W poniższej tabelce przedstawiono porównanie najpopularniejszych rodzajów piw wraz z ich wartością odżywczą.

Rodzaj piwaKaloryczność w 100 mlKaloryczność w porcji (500 ml)Zawartość węglowodanów w 100 mlZawartość węglowodanów w porcji (500 ml)
Piwo jasne49 kcal245 kcal3,8 g19 g
Piwo smakowe54 kcal270 kcal5,6 g28 g
Piwo ciemne porter 8,3 %68 kcal340 kcal4,5 g22,5 g

Czy wódka tuczy?

Kieliszek czystej wódki ma tylko 55 kcal. Więc jeśli wódka ma tuczyć to tylko w ogromnych ilościach lub przez napoje, którymi ją popijamy. Szklanka soku pomarańczowego ma 98 kcal i 21,g węglowodanów (4 łyżeczki cukru), a szklanka coli 101 kcal i 25,4 g węglowodanów (5 łyżeczek cukru). Czyli wypijając 3 kieliszku wódki i popijając ją jakimś słodkim napojem możemy dostarczyć sobie dodatkowe 500 kcal. Jeśli nie zostaną one uwzględnione w dobowym bilansie kalorycznym mogą spowodować zastój lub nadwyżkę masy ciała.

Ile kalorii ma wódka?

Wódka jest jednym z najmniej kalorycznych alkoholi. Wiąże się to z wysoką zawartością alkoholu i małym dodatkiem innych składników. Jeden kieliszek wódki dostarcza nam 55 kcal. Na rynku dostępne są również tzw. wódki smakowe, które są słodkie, ale też bardziej kaloryczne. Kieliszek takiej wódki może mieć nawet 130 kcal, czyli dwa razy tyle co zwykła.

Czy wino tuczy?

Zapamiętaj:

Czysty alkohol charakteryzuje się małą kalorycznością, która wzrasta bardzo mocno wraz z ilością dodawanego cukru.

To zależy od zawartości cukru. Wino uznawane jest za zdrowe, ze względu na zawartość polifenoli, które mają działanie przeciwutleniające, czyli działają korzystnie na wiele procesów w naszym organizmie. Dostępne są różne rodzaje wina: wytrawne, półwytrawne, słodkie, półsłodkie, a także wina musujące. Przy produkcji win przyjmuje się następujące zasady: wina wytrawne mogą zawierać do 10 gramów cukru na litr, wina półwytrawne – od ponad 10 do 30, wina półsłodkie – od ponad 30 do 60, wina słodkie – powyżej 60. Powyżej 150 g cukru na litr – są to wina bardzo słodkie.

Ile kalorii ma wino?

Kieliszek wina to zwykle 150 ml. W tabelce poniżej przedstawiono różne rodzaje wina wraz z podaną kalorycznością.

Rodzaj wina
Kaloryczność w 100 ml

Kaloryczność w 150 ml

Zawartość cukru w 100 ml

Zawartość cukru w 150 ml
Wino czerwone wytrawne68 kcal102 kcal0,2 g0,3 g
Wino białe wytrawne67 kcal101 kcal0,6 g0,9 g
Wino białe półwytrawne81 kcal122 kcal4 g6 g
Wino musujące76 kcal114 kcal1,4 g2,1 g
Wino czerwone półsłodkie96 kcal144 kcal5,5 g8,3 g
Wino czerwone słodkie106 kcal159 kcal8 g12 g

Podsumowując, ludzie często nie zdają sobie sprawy ile kalorii ma alkohol i że znacznie mogą przekroczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne poprzez kilka drinków. Dlatego aby osiągnąć i utrzymać zdrową wagę należy zrezygnować lub znacznie ograniczyć spożywanie alkoholu. W tej sposób można “zaoszczędzić” kalorie i skupić się na urozmaiconym i zbilansowanym żywieniu.

Autor: Anna Szlosek
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Alkohol a odchudzanie, czyli czy piwo tuczy?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.