Wysoce odżywczy z omszoną skórką – letni owoc, jakim jest brzoskwinia o charakterystycznym soczystym smaku i aromacie. Barwa owocu jest intensywnie żółta z czerwonym rumieńcem. Dojrzewa w zależności od odmiany maj – październik. Posiada krótki okres przechowywania po zbiorach, w nieodpowiednich warunkach przechowywania ulega gwałtownemu zepsuciu i utracie składników odżywczych. Oprócz walorów sensorycznych jest dobrym źródłem cennych substancji odżywczych, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie człowieka. Owoc jest niskokaloryczny z wysoką zawartością błonnika pokarmowego.
Właściwości brzoskwini
Brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica) gatunek drzewa pochodzący ze środkowo- i północno- wschodnich Chin. Gatunek drzewa należący do rodziny różowatych. Dostarcza organizmowi barwniki zarówno antocyjanowe, jak i karotenoidowe. Wyróżnia się odmiany takie jak: Prunus persica var. nucipersica – nektaryna, Prunus persica var. persica brzoskwinia zwyczajna, Prunus persica var. platycarpa brzoskwinia płaskoowocowa. Właściwości zasadotwórcze i moczopędne wykorzystywane są w leczeniu chorób reumatycznych i schorzeniach układu moczowego.
Jakie witaminy ma brzoskwinia?
- Witamina C – 6,6 mg
- Tiamina – 0,024 mg
- Ryboflawina – 0,031 mg
- Niacyna – 0,806 mg
- Witamina B6 – 0,025 mg
- Witamina A – 16 µg
- Witamina E – 0,73 mg
- Witamina K – 2,6 µg
Morela a brzoskwinia
Dwa owoce, które łączy wysoka zawartość karotenoidów i polifenoli. Morele są mniejszym owocem, niż brzoskwinia. ale posiada również wiele składników mineralnych i witamin w swoim składzie. Mają średni indeks glikemiczny, doskonale nadaje się do suszenia, przetworów owocowych czy też spożycia na surowo. Morele posiada najwięcej beta-karotenu ze wszystkich owoców.
Ile kalorii mają brzoskwinie? W 100 gramach to 46 kcal.
Czy wiesz że: pierwiastek śladowy jakim jest bor zawarty w brzoskwiniach wpływa na poprawę nastroju i funkcji intelektualnych?
Brzoskwinie a zdrowie
Związki polifenolowe w owocach brzoskwini to flawonole, katechina, epikatechina, epigalokatechina, proantocyjanidyny, fenolokwasy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas elagowy. Wszystkie związki przeciwutleniające odgrywają istotną rolę w profilaktyce wielu chorób. Badania naukowe wykazały związek między chorobą niedokrwienną serca a spożyciem żywności bogatej we flawonoidy. Wysokie spożycie tejże żywności przez mieszkańców Japonii (64 mg/dzień) wykazują 5-krotnie mniejszą śmiertelność z powodu chorób serca. Różne gatunki owoców różnią się składem ilościowym i jakościowym związków polifenolowych.
Zapamiętaj: Kobiety w ciąży mogą spożywać brzoskwinie, ale są również przeciwwskazania do ich spożycia to między innymi cukrzyca, przewlekłe choroby tarczycy, otyłość.
Czy brzoskwinie są dozwolone w ciąży?
Kobiety w ciąży mogą spożywać brzoskwinie, ale są również przeciwwskazania do ich spożycia to między innymi cukrzyca, przewlekłe choroby tarczycy, otyłość. Wskazane jest 2-3 owoce dziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Po porodzie nie należy spożywać owoców brzoskwini przez minimum 3 miesiące, ponieważ może wystąpić reakcja alergiczna u dziecka karmionego piersią. Najbardziej alergizujący alergen występujący w brzoskwiniach to białko transportujące lipidy Pru p3.
Znaczenie brzoskwini w diecie
Obecność owoców brzoskwini w naszej diecie korzystnie wpływa na układ trawienny dzięki dużej zawartości błonnika i wody co stymuluje pracę jelit i reguluje częstość wypróżnień. Poprawiają pracę układu krążenia poprzez obniżenie frakcji cholesterolu LDL. Wysoka zawartość beta-karotenu poprawia wygląd skóry. Polecana przez dietetyków świetnie nadaje się do ciast, deserów, koktajli, przetworów, sosów, konfitur czy też sałatek owocowych. Najlepiej smakują owoce w sezonie od maja do października. Czym zastąpić brzoskwinie w diecie? Brzoskwinie w okresie jesienno – zimowym możemy zastąpić owocem kaki, który również zawiera dużą ilość beta-karotenu i innych składników odżywczych i witamin.