Domeną obecnych czasów jest nadmiar obowiązków, ciągły pośpiech oraz długie godziny spędzone na aktywności zawodowej. Wiąże się to z zaniedbaniem podstawowej potrzeby człowieka, jaką jest odżywianie. Brak czasu skłania do wyboru niekoniecznie odpowiedniego rodzaju żywności lub rezygnacji z jedzenia, na korzyść wieczornego „obżarstwa”. W zapobieganiu takiemu zjawisku, coraz większą rolę zaczynają odgrywać cateringi dietetyczne i proponowane przez nie diety pudełkowe. Czy faktycznie taka forma spożywania posiłków jest zdrowa i posiada same zalety? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest dieta pudełkowa?
Dieta pudełkowa polega na przygotowaniu przez catering określonego rodzaju posiłków i dostarczeniu ich pod wskazany przez klienta adres. Cateringi posiadają bardzo rozbudowaną bazę diet do wyboru. Można je podzielić ze względu na:
- energetyczność,
- eliminacyjne (bez: glutenu, laktozy, mięsa, jajek itp.),
- uwzględniające szczególne potrzeby klienta, które wynikają z jego stanu fizjologicznego lub podejmowanej aktywności fizycznej (sportowcy, kobiety w ciąży, osoby posiadające pewne jednostki chorobowe).
Na rynku istnieją firmy, które dodatkowo zatrudniają dietetyków pomagających w doborze odpowiedniej diety. Z punktu widzenia osoby, która chce zredukować nadmierną masę ciała jest to bardzo polecana forma współpracy, aby bezpiecznie uzyskać zamierzone efekty. Inne firmy natomiast tworzą spersonalizowane jadłospisy i realizują je w formie diety pudełkowej. Dzięki temu klient może otrzymać posiłki, które uwzględniają jego preferencje żywieniowe i ewentualne jednostki chorobowe.
Dla kogo jest dedykowana dieta pudełkowa?
Dieta pudełkowa jest polecana osobom, które:
- nie mają czasu na przygotowywanie posiłków,
- chcą zredukować masę ciała,
- chcą się zdrowo odżywiać,
- posiadają pewne jednostki chorobowe.
Dla wielu osób korzystanie z cateringu dietetycznego pozwala na zachowanie odpowiedniej regularności w spożywaniu posiłków. W obecnych czasach, kiedy stres, pośpiech, nadmiar obowiązków są stałym elementem życia człowieka, może być to jedyny sposób na zadbanie o codzienną dietę. Z cateringów mogą korzystać również osoby, których celem jest zmniejszenie nadmiernej masy ciała. W związku z tym, że posiłki dostarczane przez firmę mają określoną kaloryczność pozwala to na uzyskanie zamierzonych efektów. Pod warunkiem, że kaloryczność będzie odpowiednio dopasowana do potrzeb klienta. Z oferty diet pudełkowych mogą korzystać również osoby, które chcą się zdrowo odżywiać. Coraz większe zainteresowanie i świadomość społeczeństwa w kwestii żywienia spowodowały, że ludzie wybierają zdrowsze alternatywy dla barów z żywnością typu “fast-food”.
Co jeść na diecie pudełkowej?
Oferty cateringów dietetycznych ulegają ciągłym zmianom w zależności od panujących obecnie trendów żywieniowych. Do powszechnych rodzajów diet pudełkowych należą:
- standard
- Bez glutenu
- Bez glutenu i laktozy/nabiału
- Bez laktozy/nabiału
- Bez ryb
- Cukrzycowa
- DASH
- Detox/diety sokowe/post
- Dla dzieci
- Dla mam
- Dla osób z Hashimoto
- Domowa
- Indywidualna
- Ketogeniczna
- Lunch do biura
- Niski indeks
- Odchudzająca
- Paleo
- Samuraja
- Sirtfood
- Sportowa
- Wegańska
- Wegetariańska
- Wegetariańska z rybą
Oprócz tego, każda z powyższych diet występuje w różnych wersjach kalorycznych. Wybór odpowiedniego jadłospisu zależy od naszych potrzeb, wieku, płci, aktywności fizycznej, celu oraz ewentualnych jednostek chorobowych.
Efekty diety pudełkowej
Do najczęstszych efektów stosowania diety pudełkowej należą:
- zmniejszenie lub utrzymanie masy ciała – dzięki doborze odpowiedniej energetyczności diety można uzyskać należną masę ciała. Istnieje jednak ryzyko, że efekty nie będą długotrwałe. Podczas procesu odchudzania bardzo istotne jest zwiększenie świadomości żywieniowej oraz wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Dieta pudełkowa nie uczy odpowiedniego komponowania posiłków, co z kolei stanowi problem w utrzymaniu należnej masy ciała.
- poprawa codziennego sposobu odżywiania – w wielu przypadkach brak czasu jest usprawiedliwieniem dla niewłaściwego odżywiania. Wybierając catering dietetyczny nie trzeba martwić się o odpowiednie wyliczenie energetyczności diety, poszczególnych składników oraz przygotowanie posiłków zgodnie z określonym przepisem. Dodatkowo diety pudełkowe cechuje duże urozmaicenie. Firmy cateringowe dbają o to, aby w ciągu dnia posiłki nie powtarzały się. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ewentualnych niedoborów, które powstają na skutek monotonnej diety.
Wady diety pudełkowej
Nie ulega wątpliwości, że diety pudełkowe mają wiele zalet. Pozwalają zaoszczędzić czas oraz wpływają na poprawę sposobu żywienia konsumentów. Jednak należy podkreślić, że ma to miejsce tylko przez okres, kiedy klienci korzystają z usług cateringu dietetycznego. Większość osób, które chcą zredukować nadmierną masę ciała i decydują się na dietę pudełkową nie osiągają długotrwałych efektów. Wynika to z tego, że taka forma odchudzania nie uczy odpowiednich nawyków żywieniowych.
Zapamiętaj: Wybór odpowiedniego jadłospisu zależy od naszych potrzeb, wieku, płci, aktywności fizycznej, celu oraz ewentualnych jednostek chorobowych.
Wadą omawianego sposobu żywienia są również kwestie finansowe. Usługi cateringu dietetycznego są drogie i przekraczają znacznie koszty przygotowania posiłków w domu. Dodatkowo większość firm nie udostępnia przykładowych jadłospisów, aby klient mógł się zapoznać z menu oraz nie uwzględnia jego preferencji żywieniowych. W związku z powyższym, decydując się na zakup diety pudełkowej nie wiadomo, czy pokryje się ona z upodobaniami kulinarnymi. Obecnie rynek cateringów dietetycznych dość szybko się rozwija. W celach marketingowych wykorzystuje się obecne trendy żywieniowe klientów. W ostatnich latach bardzo modna stała się szeroko pojęta żywność “Bio”. W odpowiedzi na to zjawisko pojawiło się wiele cateringów dietetycznych zapewniających, że do przygotowywania swoich posiłków używa żywności ekologicznej. Natomiast należy podkreślić, że klient nie ma ostatecznie kontroli nad jakością użytych podczas zamówienia produktów. Pewność tą posiada jedynie w sytuacji, kiedy sam przygotowuje swoje posiłki.
Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?
Diety pudełkowe są zdrowym wyborem dla każdego. Pozwalają zachować regularność w spożywaniu posiłków, dzięki dostarczeniu przez catering wszystkich posiłków. Jadłospisy są zróżnicowane, co zapobiega monotonii oraz zwiększa wartość odżywczą diety. Taka forma żywienia ułatwia redukcję masy ciała, a w konsekwencji poprawę zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż jakość używanych przez catering produktów nie jest do końca znana klientowi. Ponadto istnieje ryzyko, że po zaprzestaniu korzystania z usług cateringu dietetycznego efekty zostaną zaniedbane. Dlatego lepszym wyborem jest stosowanie samodzielnie przygotowanej diety pudełkowej, przy współpracy z dietetykiem. Dzięki temu uczymy się właściwych nawyków żywieniowych. Natomiast z usług cateringów dietetycznych najlepiej korzystać w nadzwyczajnych sytuacjach.
Przykładowy jadłospis diety pudełkowej
Tylko niektóre firmy cateringowe udostępniają na swojej stronie jadłospis, który będzie obowiązywał w określonym czasie. Dzięki temu osoby zainteresowane są w stanie zweryfikować, czy menu pokrywa się z ich preferencjami żywieniowymi. W tym miejscu warto jest wspomnieć, że dietę pudełkową można również przygotować samemu w domu. Przed realizacją diety, należy udać się do dietetyka, który dobierze odpowiednią energetyczność jadłospisu, uwzględniając: wiek, płeć, aktywność fizyczną i cel. Przykładowy jadłospis diety pudełkowej:
I śniadanie: Kanapki z serkiem twarogowym i rzodkiewką+ ugotowane jajka:
- chleb żytni
- serek twarogowy chudy
- warzywa: rzodkiewka, sałata, pomidor, szczypiorek
- jajka (ugotowane)
II śniadanie: kefir, owoc i orzechy:
- kefir
- banan
- orzechy (dowolny rodzaj)
obiad: Makaron z kurczakiem i warzywami:
- makaron pełnoziarnisty
- filet z piersi kurczaka
- warzywa: brokuł, szpinak, papryka,
- oliwa z oliwek
- pestki dyni
kolacja: cukinia faszerowana z kaszą gryczaną i pieczarkami :
- cukinia
- kasza gryczana
- parmezan
- pieczarki
- pomidory
- ciecierzyca
- oliwa z oliwek
Posiłki należy zapakować w pudełka i zabrać do pracy lub szkoły. Jest to zdecydowanie tańsza forma żywienia, która dodatkowo uczy właściwie komponować codzienny jadłospis.
Ile kosztuje dieta pudełkowa?
Koszty diet pudełkowych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Zaliczymy do nich:
- rodzaj cateringu dietetycznego
- kaloryczność i rodzaj diety
- okres trwania diety pudełkowej
Ceny wahają się w granicach 34 zł- 120 zł. Jest to dość droga usługa, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Ponadto, biorąc pod uwagę pewne wady, które posiadają diety pudełkowe niektórzy rezygnują z tej formy żywienia.
Czy wiesz że: rynek “diet pudełkowych” staje się coraz bardziej popularny? W roku 2017 jedna z największych firm na polskim rynku zanotowała ok. 40 mln zł przychodów.
Diety pudełkowe są dobrą alternatywą dla barów z żywnością typu “fast food”. Pozwalają zaoszczędzić czas oraz wpływają na urozmaicenie codziennego jadłospisu. Obecnie firmy cateringowe posiadają bardzo szeroką gamę diet do wyboru. Od diet standardowych, przez eliminacyjne, dla sportowców, po odchudzające i uwzględniające wybrane jednostki chorobowe. Jednakże jest to dość droga usługa, której koszty przekraczają ceny posiłków przygotowywanych w domu. Dodatkowo diety pudełkowe nie zawsze będą pokrywały się z naszymi preferencjami żywieniowymi. Dużą wadą korzystania z cateringu dietetycznego jest fakt, iż klient nie uczy się świadomości żywieniowej oraz odpowiedniego komponowania posiłków. U osób, które chcą zmniejszyć masę ciała może to stanowić ryzyko powrotu do wagi sprzed diety. Korzystanie z usług cateringów dietetycznych nie powinno zastąpić posiłków przygotowanych samodzielnie w domu, które również można zapakować w pudełka i zabrać do pracy/szkoły.