[responsive_menu]

Grupa krwi a dieta, czyli dieta zgodna z grupą krwi

Jak wiadomo dieta powinna być indywidualna i dopasowana. W opracowaniu jadłospisów bierze się pod uwagę m.in płeć, wiek, masę ciała czy styl życia. A czy powinno brać się także grupę krwi?

Czym jest dieta zgodna z grupą krwi?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Dieta zgodna z grupą krwi jest sposobem żywienia opracowanym przez neuropatę Petera D. Adamo. W diecie tej spożywane produkty mają zależeć od grupy krwi człowieka. Podstawą tej diety według autora jest teoria lektynowa. Według niej spożywając pewne produkty, które zawierają lektyny (białka) niezgodne z naszą grupą krwi doprowadzamy do zlepiania krwinek czyli tzw. aglutynacji. Może to mieć negatywne skutki zdrowotne. Autor podzielił produkty na 3 grupy: te, które są wskazane, neutralne i zakazane.

Dieta dla grupy krwi 0

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

To tzw. “myśliwi”. Mogą spożywać dużą ilość mięs i ryb, a także białko w postaci roślin strączkowych. Nie są wskazane natomiast praktycznie żadne produkty zbożowe i ograniczona ilość warzyw i owoców.

Ryzyko stosowania tej diety to przede wszystkim niedobory wapnia (zawartego w nabiale, który znacznie się ogranicza), magnezu i witamin z grupy B (eliminacja produktów zbożowych), a także monotonia diety związana z ograniczoną ilością produktów zalecanych. Ze względu na duży udział białka zwierzęcego dieta ta jest wysokobiałkowa i mogą wystąpić problemy z dostateczną podażą węglowodanów, które są podstawowym składnikiem energetycznym dla organizmu.

Dieta dla grupy krwi A

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Ludzie z grupą krwi A to tzw. “rolnicy” – powinni skłaniać się ku diecie wegetariańskiej. Jej podstawą są warzywa i owoce, a także niektóre nasiona roślin strączkowych i nabiał (w ograniczonej ilości, głównie mleko sojowe i tofu). Z mięs neutralnymi dla organizmu jest jedynie kurczak i indyk.

Czy wiesz że:

Produkty wskazane dla danej grupy krwi mają powiązanie także ze sposobem żywienia naszych przodków za czasów prehistorii.

Można spożywać kilka rodzajów ryb (dorsz, karp, łosoś, makrela, pstrąg, sardynki, sieja, szczupak). Większy asortyment produktów zbożowych, ciągle jednak przeciwwskazane są produkty pszenne, zawierające gluten.

Dieta ta może skutkować niedoborami żelaza i witaminy B12. Jest jednak możliwość zbilansowania jej prawidłowo, tak jak przy zwykłej diecie roślinnej. Nie jest zasadne jednak eliminowanie glutenu i produktów pszennych (bez wskazań zdrowotnych takich jak celiakia czy nietolerancja glutenu).

Dieta dla grupy krwi B

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

W tej grupie krwi ludzie to “koczownicy”. Mogą spożywać większość mięs i ryb, a także nabiał (praktycznie bez ograniczeń). Ogranicza się natomiast dużą część źródeł tłuszczu (olej bawełniany, krokoszowy, kukurydziany, z orzeszków ziemnych, sezamowy, słonecznikowy oraz mak, orzechy pinii, orzechy nerkowca, orzeszki pistacjowe, pestki dyni, sezam, słonecznik). Pomimo kilku ograniczeń można spożywać większość owoców, warzyw i produktów zbożowych.
Dieta ta nie wymaga zbyt dużych ograniczeń przez co ryzyko niedoborów jest niewielkie. Dietę tą można prawidłowo zbilansować pod względem białek, węglowodanów i tłuszczów.

Dieta dla grupy krwi AB

“Enigma” – dieta składa się z roślin i nabiału. Przeciwwskazane większość mięs i część ryb. Dozwolone spożycie glutenu i produktów pszennych, nie spożywa się natomiast kukurydzy i produktów zbożowych z niej zrobionych. Duży wybór warzyw i owoców, jak i nasion roślin strączkowych.

Czy dieta zgodna z grupą krwi ma jakieś przeciwwskazania?

Dieta ta nie jest  dla każdego. Różne grupy krwi wymagają eliminacji różnych składników i jadłospis skomponowany według tych zasad może być niedoborowy.

Dieta nie jest wskazana dla dzieci, a także kobiet w ciąży i karmiących. Dla tych grup osób szczególnie ważne jest dostarczenie wszystkich składników odżywczych i stosowanie urozmaiconej, zbilansowanej diety. Uważać powinny również osoby z chorobami dietozależnymi (takimi jak cukrzyca, choroby nerek czy wątroby) dla których prawidłowe żywienie jest ważnym elementem leczenia. Zasady diety zgodnej z grupą krwi może wówczas nie pokrywać się z zaleceniami dla danej jednostki chorobowej.

Zalety diety zgodnej z grupą krwi

Do zalet tej diety można zaliczyć proste zasady i szczegółowo wyszczególnione produkty dozwolone i niedozwolone. W większości pozwalają one stworzyć zbilansowany jadłospis.

Zapamiętaj:

Produkty wskazane dla danej grupy krwi mają powiązanie także ze sposobem żywienia naszych przodków za czasów prehistorii.

Pomimo swojej popularności w internecie dieta zgodna z grupą krwi nie ma dotychczas naukowego potwierdzenia. Na pewno nie zaszkodzi nam ograniczenie w diecie pewnych produktów, ale nie należy oczekiwać spektakularnych efektów. Jednak na forach można wyczytać posty o jej skuteczności. Kobiety deklarowały utratę masy ciała, lepsze samopoczucie czy pozbycie się dolegliwości trawiennych podczas stosowania tej diety, jednak to tylko odczucia, nie poparte żadnymi badaniami klinicznymi.

Dieta pomimo tego, że obiecuje lepsze samopoczucie i utratę zbędnych kilogramów nie jest potwierdzona naukowo. Jej stosowanie może stać się problematyczne dla niektórych osób, np. dla wegetarian czy wegan z grupą krwi 0, gdzie podstawą diety są produkty pochodzenia zwierzęcego.

Autor: Anna Szlosek
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 2,33
Grupa krwi a dieta, czyli dieta zgodna z grupą krwi

Loading...

Opinie i komentarze

  • Liza Wójtowicz - dietetyk

    Warto mieć na uwadze, że teoria dot. diety zgodnej z grupą krwi nie jest akceptowana przez środowiska medyczne i nie ma potwierdzenia w nauce. Jest jedynie pomysłem autora tej diety i nie ma niestety przełożenia na rzeczywistość.

    Odpowiedz >

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.