Kaszel jest powszechnie znanym i niezwykle dokuczliwym towarzyszem wielu infekcji. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów mających skutecznie usuwać problem, a każdy producent zapewnia, że właściwy jest tylko jego produkt. Jak w tym natłoku działań marketingowych dobrać właściwy preparat? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.
Kaszel suchy czy kaszel mokry?
Podstawowym zagadnieniem, nad którym trzeba się pochylić, aby właściwie dobrać preparat, jest określenie rodzaju kaszlu, z jakim mamy do czynienia. Zasadniczo rozróżniamy kaszel suchy, czyli taki, który nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, oraz kaszel mokry, któremu towarzyszy odrywanie się zalegającej w drogach oddechowych flegmy. Rozróżnienie to jest bardzo ważne, ponieważ w obu przypadkach stosujemy leki o innym mechanizmie działania.
Lek na kaszel suchy
Na kaszel suchy stosujemy leki o działaniu przeciwkaszlowym, które będą hamowały odruch kaszlu. Taki kaszel jest nieproduktywny i męczący dla pacjenta, dlatego też, by poprawić jego komfort życia, stosuje się leki o takim mechanizmie działania. Pierwszym przykładem substancji leczniczej z tej grupy jest butamirat, występujący pod takimi nazwami handlowymi jak: Atussan, Butamid, Sinecod, Supremin MAX czy Theraflu Kaszel. Wszystkie wymienione preparaty zawierają substancję leczniczą w tej samej dawce (1,5 mg/ml) i występują w postaci syropu do stosowania od 3. roku życia, natomiast Supremin jest dostępny również w niższej dawce (0,8 mg/ml) i może być stosowany u dzieci od 2. roku życia. W aptekach znaleźć można także Sinecod, który ze względu na to, że jest w postaci kropli doustnych, może być stosowany już od 2. miesiąca życia.
Kolejną substancją leczniczą o działaniu przeciwkaszlowym jest dekstrometorfan. Występuje on w postaci syropu pod nazwami handlowymi: Acodin, Mucotussin czy Tussi Drill, w postaci kapsułek (Tussidex, Tussidex mite) i tabletek do połykania (Acodin, Tussal Antitussicum), jak również pastylek do ssania (Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy). Dekstrometorfan jest też składnikiem wielu preparatów złożonych zwalczających objawy przeziębienia i grypy.
Często stosowaną substancją leczniczą o działaniu przeciwkaszlowym jest kodeina. Występuje ona w różnych połączeniach m.in. z zielem tymianku (pod nazwą handlową Neoazarina), z paracetamolem, jako substancją działającą przeciwbólowo i przeciwgorączkowo (pod nazwami handlowymi: Antidol 15, Dafalgan Codeine, Paramax-Cod, Ultracod czy Efferalgan Codeine), czy z kwasem acetylosalicylowym, który oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, wykazuje również działanie przeciwzapalne (to lek pod nazwą handlową Ascodan).
Należy pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione substancje o działaniu przeciwkaszlowym działają w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, dlatego też przyjmowanie tego typu preparatów nie może być połączone z prowadzeniem pojazdów. Leków tych nie należy też stosować przewlekle, ponieważ działają objawowo. Po ustąpieniu objawów preparat należy więc odstawić, a jeżeli objawy nie ustąpią, trzeba skontaktować się z lekarzem. Nadużywanie preparatów na bazie kodeiny prowadzi do uzależnienia. Nie są to również leki, które mogą być stosowane u chorych na astmę.
Doskonałą alternatywą dla leków działających ośrodkowo są preparaty na bazie roślinnych surowców śluzowych o działaniu powlekającym i nawilżającym, ponieważ suchy, męczący kaszel może być spowodowany nadmiernym wysuszeniem śluzówki gardła. Są to preparaty niezwykle łagodnie działające i przez to bardzo bezpieczne, a przy tym tanie. Dodatkowo śluzy roślinne miejscowo znieczulają zakończenia czuciowe. W aptekach znajdziemy m.in. syrop prawoślazowy czy syrop z porostu islandzkiego, jak również całą masę pastylek do ssania o takim działaniu m.in. Islę czy Fiordę.
Występowanie suchego kaszlu, zwłaszcza jeśli brak jest innych objawów przeziębienia czy grypy, a kaszel utrzymuje się przez długi czas, może być spowodowane stosowaniem niektórych leków na nadciśnienie i taką sytuację należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, tak aby ten mógł zmodyfikować terapię, ponieważ nie leczy się działań niepożądanych powodowanych przez stosowanie innych leków. Nie należy też ingerować w leczenie na własną rękę, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.
Lek na kaszel mokry
W przypadku występowania mokrego kaszlu, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, stosujemy substancje lecznicze o działaniu wykrztuśnym. Należą do nich ambroksol, bromheksyna czy acetylocysteina. Są to substancje, które ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, jednak, aby były skuteczne, trzeba naprawdę dużo pić. Warto wiedzieć, iż tego typu substancji nie należy przyjmować po godzinie 17, aby kaszel nie budził chorego w nocy. Popularne nazwy handlowe tych substancji leczniczych to Flegamina, Flavamed, Mucosolvan, Ambrosol, Deflegmin, ACC, Nacecis i Fluimucil. Wyżej wymienione leki występują w postaci syropów, kropli, tabletek do połykania, a także tabletek musujących do rozpuszczania. Naturalnym i bezpiecznym syropem o działaniu wykrztuśnym jest również syrop na bazie wyciągu z liści bluszczu, występujący pod nazwami handlowymi: Hedelix, Hederasal czy Prospan.
Przy wyborze preparatu należy pamiętać, że kaszel jest dość specyficznym towarzyszem choroby i ewoluuje podczas trwania infekcji, dlatego też początkowo suchy i nieproduktywny kaszel może przechodzić w mokry i wówczas należy odstawić leki przeciwkaszlowe, a zastosować leki ułatwiające odkrztuszanie. W razie wątpliwości warto skonsultować swój wybór z personelem medycznym, aby zastosować właściwe leczenie.